Rezene Çayı Bebeklerde Kullanı mı?
09 Temmuz 2024

Rezene Çayı Bebeklerde Kullanı mı?

Doğru miktarda ve sağlıklı yöntemlerle hazırlanıp hijyenik ortamlarda saklanan rezene, her yaştaki insan için şifa kaynağı olan bir bitkidir. Baharat, çeşni ve çoğunlukla da çay olarak kullanılan rezenenin içerisinde bulunan etken maddeler birçok hastalığı iyileştirmek için oldukça faydalıdır. Rezene çayı, sindirim zayıflığı ve kolik olan çocuklar için mükemmel bir çözümdür.

Yeni doğan bebeklerde, yaklaşık ilk altı aya kadar sürekli ağlama durumları ortaya çıkabilir. Bu sonu gelmeyen ağlamalar, bebeklerde gaz sancısı sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle anne ve babalar bu sancılardan kurtulmak ve rahat uyku uyuyabilmek için birçok çözüm yolu araştırırlar. Bu çözüm yollarından en bilineni ve en etkili olanı rezene çayı kullanımıdır. Kimyasal ilaçlar yerine hiçbir yan etkisi olmayan ve oldukça güvenli olan rezene çayı, bebeklerde oluşan gaz sancısına oldukça etkilidir.

Rezene Çayının Bebeklere Faydaları Nelerdir?

  • Bebeklerde gaz sancılarından kaynaklanan şişkinliklerin giderilmesinde oldukça etki sağlayan rezene çayı, gazdan kaynaklanan sancıları giderir.
  • Bebeklerin mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi organlarının çalışmasına yardımcı olur ve aynı zamanda bu organları korur.
  • Sindirim sistemi organındaki kasların düzenli olarak çalışmasını ve gevşemesini sağlayarak bebeklerin rahat bir şekilde uyumasına katkıda bulunur.
  • Bebeklerin vücudu, yetişkin insanlara göre çok daha zayıf olduğundan dolayı soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı bağışıklıkları zayıftır. Rezene çayının bebeklerde kullanımı, soğuk algınlığına karşı bebeklerin vücudunun korunmasına yardımcı olur.
  • Hazmı kolaylaştırıcı etkiye sahip olan rezene çayı, bu özelliği sayesinde bebeklerin rahatlamasını ve sindirim sistemi sorunlarından kaynaklanan gerginlik ve stresten dolayı sürekli ağlamalarının azalmasına yardımcı olur.
  • Bebeklerin iştahını açar ve idrar söktürücü özelliğe sahiptir.

Bebeklere Rezene Çayı Hazırlanması ve Kullanılması

Rezene özlerinden hazırlanmış, bebekler için özel üretilen rezene çayını eczanelerden ya da rezene tohumlarını aktarlardan kolaylıkla bulabilirsiniz.

1 çay bardağı kaynatılmış suyun içerisine bir tatlı kaşığı rezene çayı ekleyip 5-10 dakika dinlendirdikten sonra suyunu süzüp bebeğinize verebilirsiniz. Rezene çayını her seferinde taze olarak hazırlamanız oldukça önemlidir ve bu çayı bebeğinize günde 3-4 defa, 4-5 çay kaşığı verebilirsiniz.

Rezene Çayı Bebeklerde Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rezene çayını bebeklerde kullanmadan önce mutlaka doktora danışmanız gerekir. Çünkü bebeklerde birçok alerji durumu söz konusu olabilmektedir. Bununla beraber kullanılan rezene çayının muhafaza kurallarına uygun şekilde saklanması oldukça önemlidir. Aktarlardan alacağınız rezene tohumlarının ise kurutulmasından bir seneyi geçmiş olanları kullanmamaya özen gösterin. Bu şekilde alacağınız rezene çayının bebeğe hiçbir faydası olmayacağı gibi zararları da olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Nalan gür

15 Nisan 2024 Pazartesi

Bebeğim 1,5 yaşında ve ciddi kabızlık problemi yaşayınca rezene çayı kullanmaya başladık. Bu çay sonrası kabızlık problemi son buldu ancak bebeğimin uyku düzeni bozuldu. Geceleri sürekli ağlayarak uyanmaya başladı. Rezene çayı bebeğime iyi geldi ancak uyku problemine karşı ne yapmalıyım?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Nalan Hanım,

Bebeğinizin kabızlık problemine çözüm bulmanız sevindirici, ancak uyku düzeninin bozulması da oldukça zorlayıcı bir durum olabilir. Rezene çayının bazı bebeklerde gaz giderici etkisi olduğu gibi, bazen uykusuzluğa da neden olabileceği biliniyor. Bu durumda, öncelikle rezene çayını azaltarak veya tamamen keserek bebeğinizin uyku düzenini gözlemleyebilirsiniz. Eğer uyku düzeni düzelirse, kabızlık için alternatif yöntemler denemek uygun olabilir.

Kabızlık için doğal yollardan çözüm arayabilirsiniz; lifli gıdalar, bol su tüketimi ve hareket etmek bu konuda yardımcı olabilir. Bebeğinizin doktoruna danışarak probiyotik takviyeler veya başka bitkisel çaylar hakkında öneri alabilirsiniz. Uyku düzeni için ise rahatlatıcı bir uyku rutini oluşturmak (ılık bir banyo, hafif bir masaj, ninni söylemek gibi) faydalı olabilir.

En önemlisi, bu tür sağlık sorunlarında her zaman bir çocuk doktoruna danışarak hareket etmek en güvenli yol olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Cengel

Nalan Hanım rezene çayı aslında bebekleri rahatlatır ve rahat uyku uyumalarını sağlar. Bebeğinizin gece ağlamalarının başka bir sebebi olabilir yada geceleri daha yoğun kolik sancı çekiyor olabilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Rezene Hamilelikte İçilir mi?

Rezene Hamilelikte İçilir mi?

Haber Bülteni

Güncel

Rezene Adet Söktürürmü?

Rezene Adet Söktürürmü?

Güncel

Kök Rezene Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Kök Rezene Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?